Zdrowie i uroda2 Zdrowe gotowanie
Garnki Firmy ZEPTER
Przepisy Pani Ewy Smiech
Home Zdrowie Co to jest organizm? Przy kawie - nasz kacik towarzyski
Rola swiatla dla organizmu czlowieka Aparaty do swiatloterapi BIOPTRON
Przepisy naszych gosci
Wellness w Twoim domu !
Swiatloterapia Swiatloterapia w domu
Przepisy Zeptera
tani propan
Ryby -  zródlo zdrowia !

STRES3 Kopie

Odpręż się, wygraj ze stresem !
Co to jest właściwie stres i jak z nim można walczyć?

W obecnych czasach o przebiegu dnia decydują: tempo, wieczna gonitwa za czymś i zdenerowanie. Z każdej strony słyszymy : „nie mam teraz czasu, jestem w stresie...” Kto z nas tego nie zna? Obojętnie gdzie, w szkole, w pracy , w życiu prywatnym, czy w czasie wolnym, ciągle gonimy od jednego spotkania na drugie.

Pojęcie „stres” pochodzi z języka angielskiego i znaczy napięcie, natężenie, wytężenie, ogromny wysiłek, zniszczenie a także zagięcie, wygięcie, wykrzywienie.

Dopiero kilkadziesiąt lat temu pojęcie „stres” zostało wprowadzone do słownika biologiczno – medycznego przez Hansa Selye’a, aby zdefiniować wytrzymałość organizmu na cielesne i psychiczne obciążenia.

Proszę sobie wyobrazić: istnieje stres negatywny ale i stres pozytywny!

Czynniki wywołujące stres negatywny:
- zewnętrzne pochodzące ze środowiska nas otaczającego, które mogą wywołać stres to między innymi: Upały, zimno, hałas, hałas uliczny, wyposażenie miejsca pracy, warunki mieszkaniowe i inne.

- wewnętrzne, wywodzące się z własnego organizmu to między innymi: utrzymująca się bezsenność, głód, pragnienie, ciężka fizyczna praca, sport wyczynowy, brak ruchu, nadwaga itp.

- wewnętrzne wywodzące się ze sfery psychicznej naszego organizmu to między innymi: brak uznania w pracy albo w rodzinie, przeżyte rozczarowania wynikające ze stosunków międzyludzkich, ciężkie przypadki losowe itp.

- czynniki, które wychodzą bezpośrednio od nas : dążenie do perfekcjonizmu, nadmierne ambicje, stawianie sobie zbyt wielkich wymagań, niska ocena samego siebie itp.

Jakie zmiany w organiźmie powodują działania stresonośne:
-
wzrasta między innymi poziom adrenaliny
- wątroba zaczyna wydzielać cukier i tłuszcze do krwi. Dzięki temu wzmaga się zasób ernergii w organiźmie
- wzrasta tempo oddychania, ponieważ organizm potrzebuje więcej tlenu
- nasze mięśnie napinają się
- serce zaczyna bić szybciej i wzrasta ciśnienie krwi
- proces trawienia przyhamowuje, aby więcej krwi dostarczyć mózgowi i mięśniom
- zwiększa się wydzielanie potu
- może dojść do rozluźnienia mięśni pęcherza i jelita grubego, odczuwamy potrzebę wypróżnienia
Nasz organizm znajduje się w stanie alarmu. Jest przygotowany na odparcie niebezpieczeństwa czy wyzwania. Jest to stan gtowości, który nasz organizm może utrzymać jedynie przez krótki czas. Gdy nie pojawią sie nowe bodźce stresogenne, organizm wraca powoli do stanu normalności.

Teraz następuje faza odpoczynku. Jeżeli jednak czynniki stresogenne trwają albo pojawją się nowe, siła naszego organizmu do zwalczenia stresu wyczerpuje się i symptomy wywołane przez czynnik stresonośne ponawiają się ponownie, organizm wyczerpuje się i dochodzi do uszkodzeń.

Skutki tego ciągłego niespokoju, czyli pozostawanie organizmu pod ciągłym wpływem czynników stresogennych negatywnych, gromadzą się na przestrzeni lat niezauważalnie w organiźmie. Nasz organizm wcześniej albo później zareaguje na to. Pojawią się problemy z sercem, podwyższone ciśnienie, podwyższony poziom cukru we krwi, wrzody na żołądku, problemy z jelitem grubym i inne.

Permamentne pozostawanie w stresie negatywnym ma też ogromny wpływ na nasze usposobienie duchowe. Cierpimy na brak ochoty na cokolwiek, pogłąbiają się flustracje, które mogą doprowadzić do depresji.

Ale kiedy zaczynamy cierpieć z powodu stresu? Generlanie wtedy, kiedy nasz organizm poddany jest zbyt wielu pobudkom stresogennym. Jednak każdy człowiek jest inny i każdy z nas ma inny próg tolerancji, czyli moment, po którym przekroczeniu odczuwamy stres jako nieprzyjemny. Nie można zatem traktować wszystkich jednokowo w ocenianiu wytrzymałości na czynniki stresonośne.

Stres negatywny działa zatem na każdego z osobna inaczej. Można powiedzieć, że wyszukuje sobie słabe punkty w organiźmie człowieka i tam atakuje.

Stres może wywołać następujące choroby, albo przyczynić się do ich powstania :
- wrzody na żołądku
- wrzody jelieta grubego
- różne choroby skóry i jelit
- astma
- migreny
- wysokie ciśnienie i związane z tym choroby serca i naczyń krwionośnych
- zawał serca


A oto czynniki wywołujące stres pozytywny:
- wszystko co odczuwamy pozytywnie, np.: namiętne afery, ślub, urlop, awans, prezenty, przeżycie ciekawego koncertu, spektaklu teatralnego itp.. 

Stres pozytywny wspiera nasze zdrowie! Dochodzi do psychologicznych reakcji w organiźmie , które mają pozytywny wpływ na nasze samocpoczucie. Dzięki niemu nasze siły mobilizują się i magazynują. Wyczerpane źródła energii zostają ponownie napełnione i powstają nowe. Stres pozytywny likwiduje obciążenia wynikające z działania stresu negatywnego, dzięki temu organizmowi dostarczona jest dodatkowa możliwość odpoczynku.

Jednak mechanizm jaki wywołują w naszym organźmie negatywne czynniki stresonośne jest bardzo ważny dla zachowania zdrowia i wręcz życia. To on kieruje naszym instynktem samozachowawczym, np w krytycznych zajściach w ruchu drogowym. Reagujemy wtedy automatycznie ratując własne życie , albo w innych sytuacjach , gdy nasze lub naszych bliskich zdrowie lub życie jest zagrożone. Znane są przypadki, kiedy nawet drobnej postury matki, broniąc życia swojego dziecka wykazywały się wrącz niedźwiedzią siłą... 

Jak skutecznie walczyć ze stresem ? czyli jak odstresować organizm...
Leniuchowanie to najprostsza metoda odstresowania organizmu. Pozwól swojemy organizmowi na nic nierobienie. Pamiętaj, że często planujemy zbyt wiele rzeczy do zrobienia w weekend, czy w czasie urlopu – NIE PLANUJ ZA WIELE! Pozostaw dużo czasu na działania spontaniczne!

wykrzyknik KopieDbaj o to, aby Twój sen był wystarczająco długi. Lepiej każdego dnia tak samo długo spać, niż pracować w tygodniu kosztem snu, a w weekendy odypiać. Przy takim trybie życia organizm nie wypoczywa wystarczająco.
wykrzyknik Kopie
Ważny jest także sposób odżywiania. Należy spożywać pokarmy, które zawierają dużo wityminy B. Witamina B wzmacnia nerwy, a wiec przede wszystkim:  pieczywo pełnoziarniste, drożdże, ziemniaki, orzechy i mleko, a do tego świeże owoce i warzywa oraz odpowiednio dużo pić.


wykrzyknik KopieNajważniejszą metodą zwalczenia stresu jest jednak uprawianie sportu! Pływanie, jogging, jazda na rowerze, wędrówki, spacer.

wykrzyknik Kopie
Stres można także zniszczyć tańcząc! Obojętnie jaki taniec, klasyczny, jazz, disco, albo nawet wygibusy przy muzyce w mieszkaniu rozluźnia organizm. Jeżeli akurat nie mamy czysu na taką aktywność , bo musimy gotować obiad , to włączmy naszaą ulubioną muzykę – muzyka łagodzi nasze nadwyrężone nerwy, rozluźnia i pomaga zliwidować stres.
wykrzyknik Kopie
 Pójście do sauny, czy yoga także są pomocne w walce ze stresem.


wykrzyknik Kopie
Śmiejmy się jak najczęściej.


wykrzyknik KopieGdy jesteśmy zdenerowani / zestresowani rozmawiajmy o tym. Poprzez rozmowę z kimś, obniżamy napięcie w naszym organiźmie.

wykrzyknik Kopie
Jeżeli macie naprawdę napięty kalendarz, to zaplanuj każdego dnia 30 minut spotaknia ze sobą i konsekwetnie przestrzegaj tego spotkania, jak by była to najważniejsza rozmowa biznesowa dnia. W czasie tych 30 minut idź na spacer, posłuchaj muzyki, pomedytuj, zrób sobie prezent, obejrzyj zachód słońca, przyjżyj się kwiatom w parku... zapomnij o biurze, o otaczającym ciebie świecie – zredukuj stres.
wykrzyknik Kopie
 Zrób listę Twoich suchcesów i rozkoszuj się nią.

wykrzyknik Kopie
W weekendy i innym czasie wolnym rób tylko to co ci sprawia radość!



**Na podstawie broszury „Aktiv gegen Stress...” jednej z niemieckich kas chorych.


Kontakt:

Niezależny dystrybutor
Krystyna Kaliszczyk
E-mail:

 
krysia@jaizdrowie.com
Tel: 058 302 27 87
Komórka: 0503 84 84 82

Gościcie Państwo na prywatnej stronie. Powstała ona z prywatnej inicjatywy.* Zamieszczane tu artykuły opierają się na naukowych tekstach zamieszczanych najczęściej w zagranicznych czasopismach, albo broszurach wydawanych przez zagraniczne kasy chorych*.
 Każdy kto che może pomóc w jej tworzeniu poprzez przesłanie nam swoich przepisów kulinarnych albo infromracji dotyczących ochrony zdrowia, zdrowego odżywiania się itp... Po sprawdzeniu każdy artykuł zostanie opublikowany.
E-mail: propozycje@jaizdrowie.com 


[Home] [Zdrowie] [Cholesterol] [Rori] [Archiwum] [Stres]

Webmaster: E-mail:
webmaster@jaizdrowie.com

Ostatnia aktualizacja:

08/05/12 10:31 

Archiwum1
rori

Kto chce podzielić się z nami własnymi przepisami kulinarnymi może dodać swój przepis tutaj... >>>>

Wakacje  w Gdansku
Flaga-polska-baner1